>

Neden İnverter Klima Tercih Ediliyor ?

Yazar: Ahmet Calp

        Günümüzde piyasada bulunan iki ana tip klima vardır; inverter klima ve sabit hızlı klima. Bu cihazlardan birini almadan önce her iki tip klimanın da faydalarını ve özelliklerini bilmek yararınıza olacaktır.

        Hem inverter klima hem de sabit hızlı klimalar benzer işlevlere sahip olsalar da, aslında fark kompresör teknolojisine dayanmaktadır. Kompresörün işlevi, soğutucu akışkanı sıkıştırmak ve genişletmektir. Böylece gelen havayı soğutmak için gerekli soğutmayı sağlamaktır.

        Evinize veya ofisinize klima alırken seçim yapmanın kolay olması için şimdi ikisi arasındaki farkları görelim.

           HIZ

        İnverter klima, klimanın sıcaklığını düzenlemek için ihtiyaca göre kompresörün kontrollü çalışmasını sağlayan değişken hızlı bir kompresöre sahiptir. Diğer yandan sabit hızlı klima, istenen soğutmayı elde etmek için açılıp kapanan normal bir çalıştırma-durdurma kompresörüne sahiptir. Kompresörün hızını ayarlayamaz ve bu nedenle çalışırken daha fazla enerji tüketir.

          VERİMLİLİK

        İnverter klima, enerji açısından açk ara en verimli olanıdır. Sabit hızlı klimaya göre daha ekonomik ve sorunsuz çalışır. Değişken hızlı kompresörü sayesinde daha az elektrik tüketir ve aynı zamanda çevre için de iyidir.

          GÜRÜLTÜ VE SES

        İnverter klima, çalışırken oldukça sessizdir. Sabit hızlı klimaların aksine, ayarlanan bir sıcaklığa ulaştıklarında kapanıp açılması gerekmez, bunun yerine sıcaklığı sürekli olarak ayarlayarak hiç ses çıkarmaz veya çok az ses çıkarırlar.

          MALİYET

        Bir inverter klimanın satın alma maliyeti, sabit hızlı klimadan biraz daha fazladır, fakat daha önce belirtildiği gibi, daha düşük bakım ve işletme maliyetleri nedeniyle akıllıca bir yatırım olarak kabul edilir.

 

             Yukarıdaki bahsettiğimiz tüm noktaları göz önünde bulundurarak, ihtiyaçlarınıza uygun bir klima seçmeniz önerilir. Klimayı ne sıklıkla kullanacağınıza ve hangi ayarlara ve sıcaklık seviyelerine bağlı olarak, klimanızı seçme konusunda bilinçli bir karar verebilirsiniz.


Kaynak: https://www.myvoltas.com/blogs/the-differences-between-an-inverter-ac-and-a-fixed-speed-ac/

Etiketler: Mühendislik Endüstri

GALERİ