>

Hava Filtreleri ve Alerjenler

Yazar: Ahmet Calp

Evde hava filtrelerini değiştirmenin önemi, birçok insanın hafife alma eğiliminde olduğu bir şeydir. Hava filtreleri tek kullanımlıktır veya yeniden kullanılabilir. Her üç ayda bir değiştirmeniz veya temizlemeniz gerekir. Isıtma ve soğutma sisteminizin verimliliğinin yanı sıra iç mekan hava kalitenizin iyileştirilmesine yardımcı olurlar. Evinizdeki biri alerji veya astım hastasıysa, bunları düzenli olarak değiştirildiğinden veya temizlediğinizden emin olmalısınız.

Hava Filtreleri Nasıl Çalışır

     Hava filtreleri, ısıtma ve soğutma sisteminin en hayati bileşenlerinden biri olsa da, genellikle gözden kaçırılırlar. Genellikle büyük bir karton kutu gibi görünürler ve genellikle bir karton çerçeve içine yerleştirilmiş bükülmüş bir fiberglass malzemeden yapılırlar. Hava filtreleri ayrıca kumaştan veya kıvrımlı kağıttan yapılabilir.

    Sağlığınızı etkileyebilecek farklı türde kirletici maddeleri ve partikülleri yakalarlar. Yakaladıkları en yaygın kirleticilerden bazıları toz, kir, polen, küf sporları, lifler, tüy, saç, hayvan tüyü, bakteriler ve diğer mikroorganizmaları içerir. Tipik olarak, filtreleme, hava yeniden koşullandırılmak ve sirküle ettirilmek üzere HVAC ekipmanına geri getirildiğinde gerçekleşir. Hava daha sonra partiküllerin ve kirletici maddelerin ondan uzaklaştırıldığı filtrelerden geçer.

Bütün Hava Filtreleri Aynı Değildir

    Hava filtreleri farklı verimlilik seviyeleri sunar. Filtrenin kalitesi ne kadar iyi olursa, iç mekan havanızdan o kadar fazla kirletici çıkarabilirler. Minimum verimlilik raporlama değeri (MERV) derecelendirmeleri genellikle hava filtrelerinin verimliliğini ve performansını gösterir. Standart MERV değerleri 1 ila 16 arasındadır. Bu sayılar, filtrelerin havadan kirleticileri gidermede ne kadar iyi çalıştığını gösterir. Daha yüksek MERV derecesine sahip bir filtre, daha fazla kirletici madde yakalayabilir.

Standart Kağıt Filtreler Alerjenleri Yakalayamıyor

   Genellikle fırınlarda ve klimalarda kağıt filtreler kullanırsınız. Bu filtreler, motora ve fanlara yerleşebilecek toz gibi daha büyük parçacıkları yakalamak için yapılmıştır. Filtreleri değiştirmezseniz, toz birikebilir ve bu da ekipmanınızın verimliliğini düşürür. Kirleticiler ayrıca kanallardan geçecek ve evinize geri dönecektir.

   Yüksek enerjili partikül hava filtreleri veya HEPA filtreleri, çok küçük partikülleri ve alerjenleri yakalamak için tasarlanmıştır ve iç mekan havanızı temiz tutmaya yardımcı olur. Bu filtreler, yoğun şekilde paketlenmiş cam elyaf katmanlarından yapılmıştır. Yüksek kaliteli filtreler, yaşam alanlarınızdaki toz, polen ve toz parçacıklarının en az yüzde 99'unu yakalayabilir.

Filtreleri Daha Sık Değiştirmek Gerekiyor

    Evde hava filtrelerini değiştirmenin önemini ve bunun en iyi ne zaman yapılacağını anlamak çok önemlidir. Sıradan kağıt HVAC filtreleriyle karşılaştırıldığında, bir HEPA hava filtresinin, özellikle alerji mevsiminde daha sık değiştirilmesi gerekir. Bölgenize bağlı olarak en azından iki ayda bir veya bazen daha erken değiştirmeniz gerekebilir. HVAC teknisyeniniz, ekipmanınıza ve bulunduğunuz yere göre en iyi değiştirme programını belirlemenize yardımcı olabilir.


Kaynak: https://www.allweatherheatingandairconditioning.com/blog/air-filters-your-allergies-quick-facts-you-should-know/

Etiketler: Sağlık Mühendislik Mekanik

GALERİ