Havalandırma Nedir? Neden Önem Taşır?

Yayın Tarihi : 1/10/2021 6:18:36 PM     Yazar : Enes Ergün

Havalandırmanın ne olduğunu ve ev konforunu nasıl etkilediğini bilmek, HVAC (iklimlendirme) sistemini anlamak için önemlidir. HVAC (Heating, Ventilating and Air Conditioning) = Isıtma, havalandırma ve klima. Klima ve ısıtma kısmınının ne işe yaradığını çok iyi biliyoruz. Ancak havalandırma sistemi kapalı alanda ne önem taşıyor?
Kısacası iyi bir havalandırma olmadan, sadece evinizin hava kalitesini değil, sağlığınızı da riske atmış oluyorsunuz. İyi bir havalandırma, kapalı alandaki hava kalitenizi sağlıklı ve rahat tutmak için önemlidir. Yetersiz havalandırma evinizdeki nemin artmasına sporların ve kirletici maddelerin yetişmesine sebep olabilir. Havada oluşan artıklar, siz onları göremesenizde yok olmazlar. Bu durum solunum sıkıntıları, alerjiler, bağışıklık sistemi problemleri, baş ağrısı, göz ve boğaz rahatsızlıkları gibi birçok hastalığa sebep olabilir. Düzgün havalandırmaya üç farklı metot ile ulaşabilirsiniz – Spot(ankastre), doğal ve mekanik havalandırma. • Spot havalandırma ihtiyaç olan mekanda egsoz fanları kullanarak nemi ve kirli havayı minimuma indirger. Spot havalandırma genelde mutfak ve banyo gibi sürekli nemli olan ıslak hacimli yerlerde kullanılır. • Doğal havalandırma mekanın pencereler, kapılar veya evinizdeki herhagi bir çatlak, delik yoluyla havalandırılmasıdr.


Doğal havalandırma hava koşulları iyi olduğu sürece çok iyi bir yöntemdir. Ama havanın çok soğuk veya çok sıcak olduğu dönemlerde, camınızı rahat bir şekilde açamadığınız zamanlarda kullanışlı değildir. • Mekanik havalandırma, hava temizleyici cihazlar kullanarak evinizin hava kalitesini arttırabilir. Hava temizleyiciler ve vantilatörler evinizda daha iyi bir hava kalitesini garantiler.Etiketler : Havalandırma, bursa havalandırma, bursa klima, bursa klima servisi, bursa havalandırma sistemleri